آموزشی, ویدیو

بررسی جامع سرور HPE Proliant DL380 نسل دهم

تجهیزات شبکه-networkparts-بررسی جامع سرور HPE Proliant DL380 Gen10

ویدیو بررسی جامع سرور HPE Proliant DL380 نسل دهم

مقدمه

ما قرار است به بررسی جامع سرور HPE Proliant DL380 نسل دهم بپردازیم، ‫چیزی که برای شما جدید است خانواده جدید توسعه پذیر پردازنده های ‫intel است که کارایی چشمگیری را نسبت به قبلی اینتل E5 و E7 نسخه 4 دارد. ‫نسخه جدید همچنین شامل آپدیت جدید ILO هستش که امنیت را بخوبی بهبود داده و ‫کنترلرهای جدید استوریج آن بیشترین بهره برداری را از پردازنده انجام می دهند.

‫پلتفرم جدید حافظه ذخیره سازی بیشتر و انبوهی از آپشن های ‫دیگر را برای پشتیبانی از حجم کاری بالا فراهم نموده است. ‫سازگاری بالا و توسعه پذیری نسل دهم DL380 برای دیتاسنترها ، فضای ابری ، ماشین مجازی ‫، Container Deployment ، Big Data و میزبانی از برنامه های کاربری بسیار ایده آل است

CPU

خوب اجازه بدین با برد سیستم شروع کنیم ، DL380 نسل ‫دهم صاحب چیپست جدیدی از اینتل با کد C621 شده است. ‫خانواده جدید پردازنده های اینتل با 4 سطح از کارایی در ‫سری های Bronze ، Silver ، Gold و Platinum عرضه شده است. ‫پردازنده جدید بزرگتر نسبت به نسل قبل نیازمند سوکت بزرگتر است، ‫همچنین نیازمند Chipset جدید برای پشتیبانی از استوریج های MDM ، Integrated ‫Fabric ، هسته های بیشتر ، کانال های حافظه بیشتر و امکانات امنیتی جدید است.

‫خانواده جدید پردازنده های مورد استفاده در این نسل از سرور ‫یک پیشرفت نسبت به نسل قبلی در همه جنبه ها محسوب می گردد. ‫پردازنده جدید افزایش خیره کننده 27 درصدی ‫درتعداد هسته و 71 درصد در افزایش کارکرد دارد. بسته به نوع پردازنده انتخابی شما ، پردازنده های Bronze ‫بصورت تک سوکت و دو سوکت مورد استفاده قرار می گیرد ‫در حالیکه پردازنده های Platinum برای پلتفرم 8 تایی درنظر گرفته ‫شده اند اما می توان بصورت دوتایی و چهارتایی نیز استفاده گردد

‫همچنین سرور نسل دهم DL380 تمامی پردازنده های 4 تا 28 هسته ای را ‫پشتیبانی می کند. با این وجود باید اشاره کنیم که سری Gold دو نوع دارد، ‫6100 و 5100 که براساس تعداد ارتباطات داخلی فوق سریع بین سوکت ها و ارتباطات ‫داخلی سریع (QPI) متمایز شده اند که استانداردی برای ارتباطات داخلی سوکت ها است.

‫اما با افزایش توان عملیاتی و ظرفیت حافظه بیشتر در این نسل از پردازنده ‫ها ، QPI با Intel Ultra Pass Interconnect یا Intel UPI جایگزین شده است. ‫در مقایسه با سرعت عملکرد جابجایی 9.6G در QPI ، سرعت ‫عملکرد جابجایی در UPI به عدد 10.4G در هر ثانیه می رسد. ‫پردازنده 5100 سری Gold از نوع ارزان قیمت بوده که دو لینک UPI ‫دارد در حالیکه 6100 سری Gold به شما 3 لینک UPI ارائه می کند.

Storage

شاسی مورد بررسی در این فیلم از قبل برای پشتیبانی ‫از 8 هارد درایو LFF پیکربندی شده است، ‫شامل یک پردازنده سری Silver با 4 ‫هسته ، یک ماژول حافظه 16 گیگابایتی، ‫یک منبع تغذیه 500 واتی و یک کنترلر ‫P408i-a با 2 گیگابایت Cache می باشد. ‫این شاسی همچنین از درایو نوری (اختیاری) در ‫قسمت بالایی سمت راست خود پشتیبانی می کند.

‫تنوع زیادی از پیکربندی شاسی وجود دارد. چیزی که ما امروز در این بررسی  داریم شامل 8 هارد درایو LFF و کیج Media Bay می گردد، ‫یا شاسی با 12 هارد درایو LFF که 4 هارد درایو ‫اضافه را نیز با کمک سینی میانی پشتیبانی می نماید، ‫یا 3 هارد درایو LFF نصب شده در قسمت پشت یا ‫2 هارد درایو 2.5 اینچی نصب شده در قسمت پشت.

‫همچنین شاسی با 24 درایو SFF وجود دارد که می تواند می ‫تواند 6 کیج هارد درایو SFF در قسمت پشت را پشتیبانی نمیاد ‫و یک مدل پایه شاسی به همراه 8 هراد درایو SFF به همراه کیج Media ‫Bay که 2 هارد درایو SFF را بصورت آپشنال در قسمت جلو پشتیبانی می کند ‫یا 2 حافظه NVMe و 20 درایو NVMe با ‫کیج SFF به همراه تعدادی باکس در جلوی سیستم.

‫اگر شما با نسل قبلی DL380 آشنایی دارید خواهید دید که ‫تعداد قابل توجهی آپشن استوریج بیشتر در این نسل وجود دارد. ‫این سیستم همچنین از استوریج هایی که برای دسترسی خیلی سریع به ‫HDD های با حجم بالا از دو SSD بهره می برند نیز پشتیبانی می کند. ‫برای رسیدن به بیشترین میزان ذخیره سازی اطلاعات 12 کیج ‫LFF با 4 کیج LFF اضافی که در سینی میانی قرار می گیرند.

‫مقدار سرسام آور 190 ترابایت استوریج ارائه می دهد. ‫درایوهای SAS ، SATA و NVMe همگی پشتیبانی می گردد، ‫تمامی این درایوها قابل جابجایی هستند بغیر از ‫درایوهای NVMe که از درگاه PCIe استفاده می کند. ‫این نوع درایو NVMe تا زمانیکه جریان داده آن به اتمام ‫نرسیده باشد نباید جابجا شود اگرنه داده ها از بین می رود، ‫به زبان دیگر باید صبر کرد تا چراغ LED روی ‫درایو دیگر چشمک نزند بعد اقدام به جابجایی نمود.

‫Smart Carrier های خاصی وجود دارد که بسته به نوع ‫استوریجی که استفاده می نمایید در سیستم نصب شده است. ‫همچنین Smart Carrier آپشنال دیگری وجود دارد که 2 درایو ‫SATA از نوع Microform با سرعت 6 گیگابیت را پشتیبانی می کند. ‫درایوهای uFF مدیر سیستم را قادر میسازد 2 درایو را توسط RAID5 بصورت همزمان ‫بر روی یک حامل نصب نموده تا بدین صورت قابلیت اطمینان و کاربردپذیری افزایش یابد.

‫فراموش نکنیم که حافظه های M.2 قابلیت نصب بر روی کارت Riser اصلی ‫و حافظه های Micro SD در درگاه مربوطه در پشت منبع تغذیه دارند، ‫همچنین مدیر سیستم می تواند 2 ماژول آپشنال SD را که قابلیت پیکربندی حالت Mirror ‫برای پشتیبانی از حالت Fail Safe در Hypervisor را دارد بر روی سیستم نصب نماید.

‫کنترلر P408i-a دو گیگابایت حافظه Cache قابل نوشتن و پشتیبانی ‫از عملکرد Raid و Bus Adapter را بصورت همزمان ارائه می دهد، ‫همچنین از 8 کانکشن سریع برای اتصال درایوهای SAS و SATA پشتیبانی می کند که قابلیت رمزگذاری ‫بصورت Built in را داراست و باتری Smart Storage درست در پشت سینی هارددرایوها قرار دارد. ‫این قطعه SAS را تا سرعت 12 گیگابیتس در ثانیه و ‫SATA را با سرعت 6 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند.

‫کنترلر در یک اسلات ذخیره سازی اختصاصی قرار دارد و اسلات ‫های توسعه PCI شما را برای استفاده های دیگر حفظ می کند. ‫هدف از توسعه ای که در تعداد زیادی از کنترلرهای Storage نسل 10 رخ داده ‫، بهبود عملکرد ، در دسترس بودن داده ها تا 65% و کاهش 45% انرژی بوده است.

‫در یک سیستم تک پردازنده ای 4 فن به همراه سیستم ارائه می گردد و ‫برای دو پردازنده با حجم کاری استاندارد ، 6 فن در نظر گرفته شده است. ‫در یک شاسی کامل با 24 کیج SFF و 12 کیج LFF به همراه ‫استوریج های آپشنال ، 6 فن با عملکرد بالا مورد نیاز است.

Ram

سیستم مورد بررسی در این فیلم با یک ماژول حافظه 16 گیگابایتی با سرعت 2666MHz در ثانیه ‫(براساس انتخاب شما برای پردازنده و پیکربندی حافظه) ارائه می گردد. ‫با پردازنده سری Silver نصب شده بر روی سیستم ‫، سرعت حافظه به عدد 2400MHz محدود می گردد. ‫برای افزایش سرعت پردازش ، هر پردازنده 6 کانال حافظه و 2 ماژول حافظه ‫در هر کانال را پشتیبانی می کند ، یعنی 12 ماژول حافظه برای هر پردازنده، ‫مجموعا 24 اسلات حافظه DIMM برای پیکربندی با 2 پردازنده.

‫تمام سیستم های از پیش پیکربندی شده DL380 نسل 9 قادر هستند تا از 3 ترابایت حافظه ‫ذخیره سازی و 128 گیگابایت حافظه RAM با استفاده از 24 اسلات خود پشتیبانی نمایند. ‫ماژول های حافظه از نوع RDIMM و LRDIMM و NVDIMM همگی بر روی ‫این سیستم پشتیبانی شده ولی نمی توانند در کنار هم استفاده شوند. ‫با استفاده از حافظه های پایدار ، سیستم می‌تواند بیش از ‫یک ترابایت حافظه را برای عملکردی فوق‌العاده پشتیبانی کند.

Riser & Extender Card

NVMe Dem به یک باتری Smart Storage برای تامین نیرو جهت ‫پشتیبان گیری در زمانی که نیروی برق از دست می رود ، نیاز دارد. ‫حداکثر 8 اسلات توسعه PCIe 3.0 بر روی سیستم وجود دارد، بسته به ‫تعداد و نوع Riser و همچنین تعداد پردازنده های نصب شده بر روی سیستم.

‫اما در نظر داشته باشید که کیس درایوهای آپشنال ممکن است برخی از آن اسلات ‫ها را در اختیار گرفته باشند، اگر استوریج بیشتری مورد نیاز بوده باشد. ‫Riser اصلی اسلات های توسعه ای 1 تا 3 بعلاوه حافظه M.2 را پشتیبانی می کند. ‫Riser دوم اسلات های 4 تا 6 و Riser سوم 2 اسلات توسعه ای اضافه را ‫پشتیبانی می کنند . داشتن رایزر دوم و سوم نیازمند داشتن پردازنده دوم است.

‫اگر شما دو پردازنده داشته باشید و 24 کیج درایو 2.5 اینچی در جلو و 3 کیج درایو ‫2.5 اینچی در پشت نصب کرده باشید ، تنها 2 اسلات توسعه ای در دسترس خواهید داشت. ‫در شاسی از پیش پیکربندی شده ما ، سیستم مجموعا 3 اسلات PCIe پشتیبانی می ‫کند. شماره یک با 16 اسلات و شماره 2 با 8 اسلات ، هر دو با ارتفاع کامل، ‫البته اگر شما بیشتر این اسلات های توسعه ای را با استوریج های اضافه ‫به خدمت بگیرید ، سیستم همچنان از تعداد زیادی I/O پشتیبانی خواهد کرد.

‫یک آداپتور شبکه اترنت 4X1 تعبیه شده و یک Flexible LOM آپشنال ‫که می تواند 4 پورت با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند. ‫البته شما می توانید I/O های اضافه دیگری را با استفاده ‫از اسلات های توسعه ای باقیمانده بر روی سیستم نصب کنید.

Graphic Card

انعطاف پذیری نام دیگری است برای DL380 نسل دهم. برای برنامه های گرافیکی ‫و عملکرد محاسباتی بالا ، DL380 توسعه یافته است تا GPU ها را پشتیبانی کند.‫سیستم از 5 کارت گرافیکی تک اسلات و یا 3 کارت گرافیکی دو اسلات ‫برای برنامه های گرافیکی و بالا بردن پردازش پشتیبانی خواهد کرد.

Power Supply

همچنین امکان انتخاب منبع تغذیه سیستم با اندازه درست برای ‫PSU براساس پیکربندی و حجم کاری در این سیستم مهیا است. ‫شامل انتخاب منبع های تغذیه 500 وات ، 800 وات و 1600 وات که ‫طراحی الکتریکی و فیزیکی مشترکی در تمامی سرورهای نسل 10 دارند

Security

امنیت و مدیریت سیستم هم پیشرفت کرده است. با طراحی ‫جدید و برجسته قاب جلو شروع می کنیم که می تواند قفل شود. ‫با این حال پیشرفت اصلی در مدیریت ILO صورت گرفته است. ILO 5.0 پیشرفت هایی در سطح Firmware ‫و چیپست سفارشی HPE Silicon داشته است که HPE آن را Silicon Root of Trust خطاب می کند. ‫این ماژول یک اثرانگشت غیرقابل تغییر در Silicon ‫دارد که با سیستم عامل جدید ILO جفت شده است.

‫بدون اینکه وارد اطلاعات جزئی بسیار شویم باید گفت ILO 5.0 جدید طراحی شده تا در مقابل ‫هرگونه حمله به Firmware مقاومت نموده و مانع اجرای کدهای در معرض خطر Firmware شود، ‫حتی ممکن است تا زمانی که Firmware با اثرانگشت موجود ‫در Silicon مطابقت ننمایید ، سرور شروع به فعالیت نکند.

دیگر نرم افزار هایی که پیشنهاد می شود مانند Intelligent System Tuning کمک می کند تا حجم ‫کاری شما هرچقدر که باشد ، فرکانس پردازنده و هسته های آن را برای عملکرد بهتر اصلاح نمایید. ‫سیستم نسل دهم با نگاهی به سمت آنچه HPE ‫زیرساخت قابل ترکیب می نامد طراحی شده است.

‫اصولا توانایی ترکیب استاندارد پردازش ، ذخیره سازی اطلاعات و ‫شبکه ، به پیکربندی نیاز دارد که با الزامات حجم کاری مواجه گردد، ‫وقتی حجم کاری تغییر می کند ، سیستم می تواند دوباره در ‫سطح فیزیکی تغییر نموده تا حجم کاری جدید را هضم نماید، ‫براساس تقاضا ، همانطور که خیلی چیزها در طول روز تغییر می کند.

‫DL380 پرفروش ترین سرور دنیا بوده و Proliant DL380 نسل ‫دهم جدید قطعا این پلتفرم را به مرحله بالاتری برده است. ‫تغییرپذیری، قابلیت انعطاف و قابلیت اطمینان به همراه ‫ویژگی های پیشرفت کرده امنیتی، یک زیرساخت قابل ترکیب ‫و مصرف انرژی بهینه تر، همه کمک کرده اند تا ‫حجم های کاری در صنایع مختلف پشتیبانی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *