آموزشی, مقالات

تکنولوژی SAS چیست ؟

تکنولوژی SAS چیست ؟

تکنولوژی SAS چیست ؟ کلمه SAS در زبان عامیانه علاوه بر اشاره به نوع رابط اتصال، به هارد درایوهایی گفته می شوند که معمولا سرعت 10K یا 15K دارند.

سرعت بالاتر و درجه بالایی از انعطاف پذیری سبب شده است تا هارد دیسک SAS انتخاب اول سازمانها گردند. سرعت بالا و قابلیت اطمینان زیاد مهمترین دلایل انتخاب این هارد درایوها هستند. هارد دیسک های SAS در دو نوع 10K و 15K یافت می شوند که حرف K به سرعت چرخش در هارد درایو اشاره دارند. به عنوان مثال 10K یعنی 10.000 دور در دقیقه.

سرعت تکنولوژی SAS

بهترین معیار برای اندازه گیری سرعت استاندارد IOPS است. این استاندارد میزان داده ای که از هارد دیسک خوانده یا نوشته می شود را اندازه گیری می کند. 

تکنولوژی SAS

IOPS یک راه معمولی برای اندازه گیری عملکرد هارد دیسک هایی از نوع SATA و SAS می باشد. معمولا هارد درایو 10K SAS براساس استادارد IOPS سرعتی حدود 120 و هاردد رایو 15K حدود 180 را عملیاتی می کنند. براساس این استاندارد سرعت هارد دیسک های 7.2K مدل SATA حدودا 80 IOPS می باشد.

ظرفیت گنجایش تکنولوژی SAS

هارد دیسک های SAS می توانند رنج ظرفیتی میان 300 الی 900 گیگابایت داشته باشند. این ظرفیت کمتر از هارد درایوهایی است که از تکنولوژی SATA استفاده می کنند. اما در مقابل تکنولوژی SAS کارایی و قابلیت اطمینان بالاتری را ارائه می دهند.

قابلیت اطمینان تکنولوژی SAS

هارد دیسک های SAS برای کارهایی درنظر گرفته شده اند که سرعت و قابلیت اطمینان نگرانی اصلی هستند. براساس معیار میانگین زمان بین خرابی (MTBF) ، زمان ثبت شده برای هارد دیسک SAS 1.2 میلیون ساعت است. این رقم برای درایوهای SATA حدودا 700.000 ساعت و برای درایوهای SSD حدودا 2 میلیون ساعت است.

مصرف انرژی

درایوهای SAS معمولا در زمان بیکار حدود 5 تا 7 وات انرژی مصرف می کنند. این رقم در زمان عملکرد نرمال بین 10 الی 14 وات می باشد.

برتری های SAS نسبت به SATA

درایوهایی که از تکنولوژی SAS استفاده می کنند چند برتری نسبت به درایوهای با تکنولوژی SATA دارند. درایوهای SAS سریعتر بوده و پنهای باند بیشتری نسبت به درایوهای دارای تکنولوژی SATA دارند. همچنین براساس آزمایشات صورت گرفته تصدیق شده است که هارددیسک های SAS به مراتب قابلیت اطمینان بالاتری دارند. به همین دلیل این درایوها بیشتر توسط سازمانها بکار گرفته می شوند درحالیکه SATA توسط مصرف کنندگان عادی.

  • نسخه های مختلف تکنولوژی SAS

SAS نسخه 1 : 3.0 گیگابیت برثانیه، در سال 2004 معرفی شد.

SAS نسخه 2 : 6.0 گیگابیت برثانیه، در سال 2009 معرفی شد.

SAS نسخه 3 : 12.0 گیگابیت برثانیه، در سال 2013 معرفی شد.

SAS نسخه 4 : 22.5 گیگابیت برثانیه که 24G نامیده می شود و در سال 2017 معرفی شد.

تکنولوژی SAS
توضیح کوتاه

محتوای این مقاله براساس رفرنس های اشاره شده در بخش منابع در سال 2020 ترجمه و تهیه شده اند و ممکن است در زمان مطالعه آن توسط شما همراه عزیز تجهیزات شبکه ، تغییراتی رخ داده باشد.

منابع

1-https://en.wikipedia.org/wiki/Serial_Attached_SCSI

2-https://www.hp.com/us-en/shop/tech-takes/sas-vs-sata

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *